שמלות כלה
077-997-9870 077-997-9870 ניווט בעזרת waze

ביריות לכלה

אחד המנהגים המוכרים של החתונה המערבית בימינו הוא השלכת הזר של הכלה, מתוך מסורת לפיה התופסת של אותו הזר תהיה הבאה להתחתן. לצד המסורת המוכרת, קיים מנהג מוכר פחות שפונה מבני המין השני: הגברים. לפי אותו מנהג על הכלה ללבוש בירית (רצועת בד הכרוכה סביב הירך ואמורה להחזיק את הגרב במקומה). אותה בירית במהלך הטקס יורדת מרגלה של הכלה על ידי החתן ומושלכת גם היא לקהל הגברי. הגבר שיתפוס את אותה בירית, בדומה לתפיסת הזר, יהיה הבא להתחתן. כיצד נולדה מסורת זו, כיצד בוחרים בירית ואיך אפשר לשלב אותה בחתונה? כל אלו בהמשך.

ראשיתה של הבירית

על אף שמסורת הזר מעט יותר מוכרת, מסורת הבירית נפוצה כמעט באותה מידה במיוחד בחתונות מערביות, אך רבים לא מבינים את המקור והמשמעות שלה. חתונה באופן טבעי היא אחד הטקסים המסורתיים ביותר שאנו עורכים כחלק מהחברה. במהלך השנים נוצרות מסורות רבות שונות ומשונות בחתונות בתרבויות ועדות שונות, וגם מסורת הבירית נולדה מתוך מסורת מעט מיושנת יותר ואפילו מעט מפחידה.

ביריות לכלה

כיוון שבגדיה של הכלה ביום חתונתה נחשבו למביאים מזל טוב, מסורת מימים עברו הייתה לנסות ולתלוש חלק מתוך שמלת הכלה ולקחת הביתה על מנת להשיג קצת מזל בדיוק כפי שעושים כיום עם חתיכות הזכוכית של הכוס השבורה תחת החופה. הבעיה הגדולה שנוצרה היא שבסוף החתונה באותם הימים הכלות היו צריכות להתמודד עם נחיל האורחים המחפש פיסה מהבד שעליהן ופעמים רבות היה משאיר אותן לבושות בסמרטוטים במקרה הטוב.

מסורת הביריות היא גרסה מעט מודרנית וממותנת שמשאירה את האמונה במזל הטוב, אך לא יוצרת עוגמת נפש והרס לפריט בעל ערך רב מאוד.

איזו בירית מתאימה לך?

סוגי ביריות

בירית נשמעת כמו פריט מאוד פשוט ולכן קל להניח שאין הרבה אופציות לבחירה. הנחה זו שגויה ומטעה! בריות באות בסוגים מגוונים ויכולות להתאים למגוון רחב מאוד של סגנונות ונושאים. בין סוגי הביריות, קלאסיות עשויות בעיקר תחרה, סאטן או משי. הסאטן והמשי מאוד נעימים למגע ומשווים מראה יוקרתי ובתחרה ניתן ליצור דוגמאות עדינות ויפיפיות. בנוסף, נהוג לשלב בבריות סרטים בצבעים שונים – ובעיקר בצבע הכחול על מנת לשלב את מסורת ה"משהו הכחול". ניתן גם למצוא מגוון רחב של ביריות בהן שזורים חרוזים ופנינים. הצבעים הנפוצים לביריות הקלאסיות הן גווני הלבן, פנינה ושנהב שיתאמו אל שמלת כלה לבנה וכאמור גווני הכחול-תכלת.

אך כפי שכבר צוין, ביריות כבר מזמן התפתחו מעבר למראה הקלאסי וכיום קיימות ביריות שמכוונות גם למראה סקסי או אפילו בעלות הומור וטעם אישית. בניהם קיימות ביריות עם הדפסים כמו הדפסי חיות או עם נושאים שונים כמו גיבורי על או דמויות אהובות.

מדידה והתאמה לגופך

חשוב לחשוב איזו בירית הכי תתאים לך ואיזה סגנון את רוצה בחתונה, אך גם על איך תלבשי אותה. רוב הנשים לא מסתובבות עם ביריות כל יום לכן ההמלצה היא למדוד אותה לפני החתונה ולהבין באיזה דרך ומיקום היא הכי נוחה לך ולא תפחדי שהיא עומדת ליפול.

בנוסף, אם אתם מתכוונים לשלב בחתונה את טקס הורדת הבירית, במיוחד אם אתם רוצים לעשות אותו בצורה פומבית חשוב לתרגל את ההורדה שלה על ידי בן הזוג ואף למקם אותה מראש במיקום נוח ונמוך מספיק על מנת לא לפגוע בפרטיות שלך וליצור אי נוחות.

שילוב טקס הורדת הבירית בחתונה

אם החלטתם לשלב את הטקס המסורתי בחתונה שלכם חשוב לחשוב על כמה פרטים מראש. למשל, כמו שכבר צוין יש למקם את הבירית בצורה נוחה הן לחתן והן לכלה. אם זה חוסך לכם, קחו בחשבון את האופציה של הורדת הבירית באופן פרטי ולאחר מכן ביצוע טקס ההשלכה בנפרד.

אם אתם מתכוונים גם לזרוק את הזר, ניתן לשלב בין המסורות ולעשות אותן אחת אחרי השנייה או במקביל וכך לייצור פעילות בה על תופס הבירית לרקוד עם תופסת הזר.

החתונה שלכם צריכה להיות היום המשמח ביותר בחייכם ולכן אל תפחדו להיות יצירתיים ולא לעקוב אחר המסורת במדויק – אנשים תמיד שמחים לחידושים והפתעות שהופכות את החתונה לאירוע בלתי נשכח גם עבורם.

שמלת כלה עם ביריות

השאירו המלצה על אושי שמלות כלה

css.php